Dodatočné prejednanie dedičstva
Naša krajina patrí medzi tie krajiny, ktoré sa vyznačujú veľkou rozdrobenosťou pôdy v rámci vlastníckych vzťahov. Príčinu treba hľadať v našom dedičskom modeli, ktorý vychádza z uhorského práva, podľa ktorého je dedičom každý z potomkov. Jedna parcela tak časom môže mať aj niekoľko desiatok majiteľov. Počas socializmu bolo všetko „spoločné“, a prehľad vlastníckych vzťahov zanikol, mnohí o pôde po predkoch vedeli akurát to, že „ju dali do družstva“ alebo sa na nej niečo postavilo.
Tak sa pristupovalo aj v dedičských konania. V dedičstve boli zápisy ako „poľnohospodárska pôda o výmere X m2, je v užívaní socialistickej organizácií alebo poľnohospodárskeho družstva“. Niekedy boli zapísané aj čísla parciel po poručiteľovi, ale ten údaj bol akoby len orientačný. Nezisťovalo sa celkové vlastníctvo, nakoľko nebolo už dostupným spôsobom evidované. Od roku 1964 sa už do pozemkovej knihy nezapisovali vlastnícke vzťahy, len číslo listín („D“, „R“ atď.).
Po roku 1989 boli prijaté zákony, ktoré riešili vlastníctvo k pozemkom. Prevažná časť sa týkala reštitúcií ale aj usporiadania vlastníckych vzťahov (urbárske spoločnosti, záhradkárske osady, ROEP, Pozemkové úpravy). Začal sa rozvíjať trh s pôdou. Poľnohospodárske družstvá začali vyplácať nájom, riešili sa reštitúcie, začalo sa farmárčiť. Pri týchto zmenách boli vlastníci pozemkov vyzývaný alebo sami sa domáhali svojich práv k pozemkov. Tu sa vlastne začalo zisťovať v akom stave majú vlastnícke vzťahy k pozemkom, čo vlastne majú prepísané, čo majú zabudnuté, kde vôbec majú tie pozemky po predkoch, aký majú podiel v urbároch atď.
Uvedené problémy vlastníkov dôverne poznáme. Preto ponúkame naše služby k vysporiadaniu týchto pozemkov na žijúcich dedičov – vlastníkov pozemkov. Vieme nájsť, prelustrovať neprejednané nehnuteľnosti a pripraviť podklady k dodatočnému prejednaniu dedičstva. Vieme odporučiť vhodnú formu dodatočného prejedania dedičstva.